F280 Mk.1 chassis kit – stock style scale 1/28 (F280 Mk.1 -stavebnice podvozku formule v měřítku 1/28 – stock verze na Dc mikromotor a 1S lipol)

169,00 

 

10 skladem

Popis

The F280 Mk.1 chassis kit – „stock“ style is a variant intended for small club tracks and home hobby riding in a small space. A cheap DC drive micromotor from (variant from mirodrons) provides enough power for a very light chassis powered by a 1S lipol cell with with a capacity of approx. 300-370mAh. Lots of fun with our formula in a small space at extremely low operating costs. The chassis is supplied without wheels (both foam wheels in the classic formula design and rubber pan car wheels from mini-z models with different width discs can be used. The model does not have a differential, it is equipped with a so-called fixed rear axle.The gear wheels are precision milled from ertacetal with module M0.3. This is a revolutionary new product that is located between the relatively rough DP64 module and the extremely fine and sensitive design of the transmission with the DP126 module. Basic gear ratio the offered chassis is 7/60. For the chassis, we recommend our special micro regulator for DC motors and 1S power supply. The chassis is designed for the possibility of using GL racing lexan bodies, or other types with a compatible position of the mounting posts. The chassis is delivered without bodywork and without electronic equipment, it must be purchased separately. The chassis is made of carbon and metal, it is a precise and durable product. All parts apart from bearings (cheap product from China) and screws, these are high-quality stainless steel, produced in our company in Europe – that is, no cheap outsourcing production from Asia with often problematic quality)

(Sada podvozku F280 Mk.1 – „stock“ styl je varianta určená pro malé klubové tratě a domácí hobby ježdění na malém prostoru. Levný DC pohonný mikromotor z (varianta z mirodronů) poskytuje dostatek výkonu pro velmi lehké šasi napájené z 1S lipol článku s kapacitou cca 300-370mAh. Spousta zábavy s naší formulí na malém prostoru při extremně nízkých provozních nákladech. Podvozek je dodáván bez kol (lze použít jak mechová kola v klasickém formulovém designu tak gumová pan car kola z modelů mini-z s disky různých šířek. Model nemá diferenciál, je osazen tzv. pevnou zadní osou. Převodová kola jsou precizní frézovaná z ertacetalu s modulem M0,3 Jedná se o revoluční novinku která se nachází mez poměrně hrubým modulem DP64 a extremně jemným a citlivým provedením převodu s modulem DP126  Základní převodový poměr nabízeného podvozku je 7/60. Pro podvozek doporučujeme náš speciální micro regulátor pro  DC motory a 1S napájení. Konstrukčně je podvozek řešený pro možnost použít lexanové karoserie GL racing, popřípadě další typy s kompatibilní polohou upevňovacích sloupků. Podvozek je dodáván bez karoserie a bez elektronického vybavení, nutno zakoupit separátně.) Šasi je vyrobeno z carbonu a kovu, jedná se o precizní a trvanlivý produkt. Veškeré díly mimo ložisek a šroubků, ty jsou kvalitní nerezové, vyrábíme v naší firmě v Evropě – tedy žádná levná outsource výroba z Asie s často problematickou kvalitou)